Prelazak na vegetarijanstvo i vegetarijanstvo kao dijeta

Za one koji žele najbolju prehranu, dobro je da promjene uvode postepeno, kako bi se organizam imao vremena naviknuti na te promjene. Ostalim članovima obitelji koji nisu toliko zagrijani za te promjene, također treba malo vremena da se prilagode na njih. Najbolje je potrebno početi sa smanjivanjem ili eliminiranjem najnezdravijih namirnica, uz postepeno uvođenje voća, povrća i integralnih žitarica u prehranu.

Prijeđite na mliječne proizvode sa što manje masnoća, izostavite masti i industrijski obrađivane mesne proizvode. Kasnije ako ćete imati zelje možete prijeći na vegansku prehranu. Sve ovisi o vašem stanju potreba i kako ćete se osjećati tjelesno i duhovno. Izbacite što veći broj rafiniranih, tvornički obrađenih namirnica – instant večere, brzu hranu, gotove smjese za kolače, instant napitke, gazirana i ostala umjetna pića koja sadrže i umjetna sladila. Kupujte integralni kruh (ili ga sami pecite sami) i žitarice umjesto bijelih i rafiniranih.                  

Koristite što manje različitih preljeva i umaka koji samo nadodaju obroku prazne kalorije, a kada ih već koristite, kupujte one s smanjenim masnoćama i reduciranim kalorijama. Jedite što više kod kuće, sami pripremajte svoju hranu, pojednostavite svoje obroke. Nabavite si neku dobru vegetarijansku kuharicu ili pretražujte internet (neke nisu dobre jer koriste prevelike količine sireva, jaja itd.) i počnite eksperimentirati i prakticirati sa novim jelima. Posjetite i napravite neki dobar tečaj vegetarijanske radionice…Ali, budite jednostavni…I uspijet ćete 100%!

Ravnoteža tjelesne težine

Osim na cjelokupno zdravlje, vegetarijanska prehrana može značajno utjecati i na korekciju tjelesne težine.

Prelaskom na bezmesnu prehranu premršave osobe udebljat će se unosom više vitamina i drugih hranjivih tvari te izbacivanjem štetnih tvari, odnosno težina će se vratiti u ravnotežu. Napomena: uz dobro planiranu bezmesnu prehranu bogatu biljnim bjelančevinama.

Oni koji su skloni debljanju prestankom jedenja mesa mogu spriječiti daljnje nakupljanje kilograma i smršaviti jer su eliminirali životinjski kolesterol u prehrani, naravno pod uvjetom da pripaze na masniji sir, vrhnje i jaja te proizvode od bijelog brašna i bijelog šećera.

Oni koji se odluče na vegetarijansku prehranu, izuzimajući uz meso jaja i mliječne proizvode, manje se brinu o višku kilograma, dapače, rijetki su vegetarijanci i vegani koji imaju problema s viškom kilograma.

Treba istaknuti i opasnosti “mesne dijete” jer je dokazana povezanost između prevelikog unosa proteina i razvoja raka u tijelu. Stoga je proteinska dijeta posebno pogodna za nastanak raznih kancerogenih oboljenja, a posebno je opasna za žene, kod kojih se povećava rizik od raka dojke i vrata maternice. Smanjenjem unosa ugljikohidrata i povećanjem unosa proteina u tjelesne procese.

Poznata kao ketoza, u kojoj tijelo sagorijeva mast za gorivo. Takva prehrana opasna je za zdravlje jer se zanemaruje unos minerala i vitamina, a s previše proteina organizam je izložen velikim količinama štetnih tvari, posebice amonijaka, s mogućim toksičnim posljedicama.

Zasićene masti podižu razinu kolesterola u krvi, faktor rizika za aterosklerozu i bolesti srca, dok polinezasićene masti (PNMC) imaju suprotan učinak. Veganska prehrana bez mesa, mesa i mliječnih proizvoda ima malo zasićenih masnih kiselina i bogata je PNMK kiselinama.

Vegani i vegetarijanci konzumiraju više esencijalne kiseline omega-6 linoleata od svejeda i imali su otprilike istu razinu druge esencijalne aminokiseline, PNMK alfa-linolenske omega-3.

Pozivamo vas da nastavite s oprezom i usvojite razumnu dijetu za mršavljenje koja poštuje točne omjere svih makronutrijenata i uključuje potrebne količine mikronutrijenata. Ako već morate onda birajte neku jednostavnu dijetu i uz vegetarijansku prehranu regulirajte svoju tjelesnu težinu.